Od pomysłu do realizacji czyli o tym jak kupiliśmy bilety do Tel Awiwu

Autor: Katarzyna Grabińska

Cel wyznaczony. Pomysł skrystalizowany. Czas na realizację. Kroczek po kroczku.
Burze naszych mózgów, rozmowy, strategie, plany, tysiące maili wysłanych do czołowych izraelskich zespołów. Na początku wydawało mi się to mało realne...my zespół z Olsztyna...czy to wypada ?? :) eeee, do odważnych świat należy...i do wariatów...jak to moi rodzice mówią :) nie miałam już żadnych oporów...a wręcz absolutnie zwyczajnym wydawał mi się fakt, iż koresponduję z Dyrektorem Artystycznym KIBBUTZA czy BATSHEVA (o matko ja naprawdę z NIMI rozmawiam :). Wtedy już poczułam, że nasze marzenia się spełnią...bo mocno w to wierzyliśmy.

Stworzyliśmy nazwę naszego pomysłu: "misja IZRAEL-PRYZMAT-OLSZTYN 2015. Performance i film reportażowy".
Precyzyjnie określiliśmy cel naszej misji - stworzenie wyjątkowego performancu ruchowego oraz filmu reportażowego, które będą efektem naszej pracy podczas dwutygodniowej rezydencji artystycznej w Izraelu. Weźmiemy udział w warsztatach, w trzech teatrach tańca, stanowiących czołówkę światową YASMEEN GODDER COMPANY w Jaffa, VERTIGO DANCE COMPANY w Jerozolimie, BATSHEVA DANCE COMPANY w Tel Awiwie.

Niesamowite było to, że do naszych marzeń przekonaliśmy wiele osób, a przede wszystkim naszych najbliższych, którzy jak zawsze są dla nas ogromnym wsparciem.

Ambasadorami naszego projektu zostali Iwona Pavlovic (promotorka tańca, wielokrotna mistrzyni tańca) i Janusz Kijowski (dyrektor naczelny i artystyczny Teatru im.S.Jaracza). O tym co o nas powiedzieli CZYTAJCIE TUTAJ.

Nasza kochana Marta Ordakowska i Jacek Suwor przygotowali piękny trailer o nas (po to aby przekonać więcej osób, że warto nas wesprzeć :)
p.s. Dziękujemy Dyrekcji - Piotrowi Sułkowskiemu oraz orkiestrze Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej za udostępnienie materiałów.

W tym samym czasie gdy rozmawiałam z partnerami z Izraela, musieliśmy oczywiście myśleć o najmniej przyjemnej rzeczy czyli o pieniążkach. Jako fundacja złożyliśmy kilka wniosków z naszym pomysłem (niestety nie wszystkich urzędników  udało nam się przekonać ), ale co tam, damy radę, znaleźliśmy inne sposoby. 

Bardzo nam miło było, iż nasz pomysł spodobał się Prezydentowi i Radzie Miasta Olsztyn...to był piękny środowy poranek kiedy zadzwonił telefon, a pan po drugiej stronie oznajmił, że chciałby nas poinformować, iż otrzymaliśmy stypendia artystyczne na naszą misję. CUDOWNE. PANIE PREZYDENCIE i SZANOWNA RADO- WE LOVE YOUUUUUU. (dla zainteresowanych - CZYTAJ WIĘCEJ TUTAJ o tym zacnym wydarzeniu). Jeden kroczek do przodu.

Słysząc w dzisiejszych czasach słowo "społecznościowe" - reaguję osobiście agresywnie, aczkolwiek opcja finansowania społecznościowego przy wykorzystaniu portali crowdfundingowych wydała mi się zasadna (i jak doświadczenie nasze pokazało- skuteczna, aczkolwiek niech Wam się nie wydaję, że tak łatwa).
Wybraliśmy portal WSPIERAM.TO. (szczegółowy opis naszego projektu możecie znaleźć TUTAJ ). Kilka tygodni przygotowań, opracowanie strategii. Miesiąc pracy związanej z promocją. UDAŁO SIĘ. Nasz pomysł wsparło 117 osób, uzbieraliśmy 11 732 PLN. Radość wielka (mimo, iż to kropelka w morzu potrzeb...ale to nie o to chodzi...dla nas niesamowite było to, iż tyle ludków w nas uwierzyło...tyle miłych słów wsparcia dostaliśmy...takie chwile nadają sens temu co robimy)

Media również w nas uwierzyły

materiał TV OLSZTYN OGLĄDAJ TUTAJ

A radość i wdzięczność pokazaliśmy tak...

bilety Warszawa-Tel Awiw-Warszawa zakupione
2-16 lipca 2015 

JEDZIEMY !!!!

w składzie:

Kamila Olszewska
Łukasz Szleszyński
Patrycja Grzywińska
Katarzyna Rutkowska
Paulina Spiel
Monika Parafiniuk
Oliwia Kalinowska
Marta Ordakowska
Joanna Woźna
Tatiana Asmolkova
Katarzyna Grabińska

 

c.d.n


Mecenasami projektu są:

Urząd Miasta Olsztyn

Telewizja Olsztyn

taniec POLSKA [pl]

Olsztyn24.com

TVP Olsztyn

Gazeta Olsztyńska

Radio Olsztyn

oraz

Iwona Pavlovic

Janusz Kijowski

Marek Marcinowski

Piotr Sułkowski

Iwona i Andrzej Strot

Mateusz Obarek

Jakub Obarek

Anna Afeltowicz

Ryszard i Piotr Afeltowicz

Monika Androsiuk

Roza Arentewicz

Mariusz Baldyga

Adam Berliński

Barbara Błażewicz

Ola Boga

Bożena Bogdańska

Milena Bolanowski

Justyna Bulicka

Teresa Bulska

Agaetis Byrjun

Marta Czodrowska

Justyna Cetner

MONIKA DĄBROWSKA

Adam Destro

Elżbieta Dzioba

Aleksandra Ejsmont

Monika Falej

Magdalena Faszcza

Anna Frączek

Rafał Gajewski

Paula Garcia Ascanio

Dorota Gojło

Izabela Gołębiewska

Magdalena Gosik-Mąka

Maciej Goździk

Krystyna Grabińska

Wioleta Grabińska

Jan Grabiński

Paweł Gregorowicz

Agnieszka Grygorczyk

Ewa Grzywińska

Natalia Iwaniec

Paweł Iwanowicz

Marta Jakimicha

Anna Janczarek

Katarzyna Janiszewska

Justyna Klonowska

Aga Kołodyńska

Ewa Kowerzanow-Luto

Grzesiek Kozicki

Izabela Krasucka

Aleksandra Krawczyk

Sylwia Krawiec

Alicja Kupczak

Małgorzata Kwade

Przemek Lenart

Joanna Lenda

Ewa Lendo

Gosia Lubieniecka

Joanna Łotysz

Magdalena Magdalenowska

Marta Malinowska

Magdalena Markiewicz

Edyta Markiewicz

Maciej Maścianica

Elżbieta i Andrzej Mierzyńscy

Dorota Misiewicz

Nela Mitukiewicz

Rafał Muż

Radek Nawojski

Dariusz Naworski

Izabela Noskiewicz

Bożena Olszewska

Bartek Olszewski

Szkoła Językowa Oneschool

Monika Parafiniuk

Bartosz Pawlik

Monika Piechnik-Szymańska

Kuba Pietrzykowski

Monika Pineda

Jacek Placek

Małgorzata Potocka

Magdalena Prymas

Dominika Radaszewska

Karolina Rogóz-Namiotko

Monika Rudowska

Patrycja Rumińska

Gosia Rusin Burkacka

Kasia  Rynkiewicz

Marta Sadoch

Gosia Sadowska

Edyta Siuda

Magdalena Skotnicka

Joanna Słota

Karolina  Spiel

Magdalena Spiel- Kempinska

Kasia Starzyńska-Kościuszko

Angelika Stawisińska

Stella Stella

Katarzyna Stocka

Anna Szadziun

Milena Szostak

Jakub Szymański

Weronika Turolska

Joanna Urbelewicz

Moni Voycz

Monika Wasilewska

Agnieszka Weryk

Szybki Wiatr

Justyna Wierzchowska

Agnieszka Wirchanowicz

Barbara Zbyszewska

Justyna Zaborowska

Asia Zacharzewska

Julitta Zareba

Bartek Zawadzki

Paweł Zieliński

Magdalena Ziółkowska

Gabriela Zubowicz

 

 

 

"Kawałek" Izraela w Olsztynie

Autor: Katarzyna Grabińska

Po mojej pierwszej randce z GAGA w Krakowie, obiecałam sobie, że bardzo chciałabym aby moi tancerze oraz ludki z naszego regionu, również mieli szansę poznać się z Natalią i Gagą :). Nie było łatwo.Natalia miała bardzo napięty grafik, udało nam się dopiero ustalić termin na październik. 

24-26 października zorganizowaliśmy Otwartą Scenę Tańca odc. 7 czytaj więcej

To były trzy cudowne, magiczne dni w naszym pięknym mieście Olsztyn. Trzy dni odkrywania, przełamywania swoich nawyków, obcowania z fantastycznymi ludźmi. 
To właśnie wtedy, podczas wspólnego obiadu, żartem padło hasło: "lato 2015 - kierunek Izrael"...na początku temat wydawał nam się bardzo abstrakcyjny...od słowa do słowa...powiem Wam jedno...może banalne stwierdzenie, ale prawdziwe...wystarczy mocno czegoś pragnąć...

Takie podsumowanie naszego spotkania, możemy przeczytać na Facebooku:
"...3 dni Natalii Iwaniec i GAGI - miłość to za mało powiedziane, nasze ashi, tashi, biba,lena,groove i oczywiście ballerina-amfetamina już tęsknią, pierwszy pokaz "I see a spider" i 30stka Natalii też za nami. DZIĘEEEEEEEEEEKUJEEEEMY wszystkim, którzy byli z nami przez ten niesamowity czas"

Zobaczcie materiał Telewizji Olsztyn o warsztatach GAGA w Olsztynie TUTAJ

 


BTW
Troszkę Izraela zasmakowaliśmy jeszcze podczas festiwalu ZAWIROWANIA w Warszawie, podczas którego mieliśmy przyjemność zobaczyć spektakl legendarnego, izraelskiego zespołu KIBBUTZ CONTEMPORARY DANCE COMPANY w spektaklu If At All

Jak narodził się pomysł naszej misji?

Autor: Katarzyna Grabińska

...styczeń 2014 pojechałam do Krakowa... 3 dni GAGA INTENSIVE w Krakowskim Centrum Choreograficznym... dużo słyszałam o GAGA, bardzo chciałam spróbować i "zakosztować" tego nowatorskiego ruchu.  Przeczytałam o warsztatach GAGA z Natalią Iwaniec (certyfikowany nauczyciel GAGA w Polsce, fantastyczna osobowość) i tak się zaczęła cała nasza przygoda...to była miłość od pierwszego spotkania...tak rozpoczęła się moja fascynacja tym co dzieje się w Izraelu tanecznie i marzenie aby doświadczać ich wiedzy, metod ruchu jak najwięcej.

Zapewne wielu z Was zadaje sobie to pytanie, czym jest GAGA i czy ma coś wspólnego z LADY GAGA :) nie.... :)


GAGA to język ruchowy Ohada Naharina, dyrektora artystycznego i choreografa Batsheva Dance Company w Tel Avivie(Izrael). Jest to metoda pracy z ciałem pomocna dla tancerzy, jak i dla wszystkich, którzy lubią się ruszać.
Jest to świadoma praca poprzez instynktowne poruszanie całą strukturą ciała. Dzięki tej metodzie ciało uzyskuje większą giętkość i elastyczność. Zajęcia polegają na improwizacji w której wykorzystuje się pracę z wyobraźnią i kreatywności. Nauczyciel porusza się z uczniami przez cały czas trwania zajęć, co pozwala się uczniom inspirować tym, jak porusza się nauczyciel i spotykać się w podobnym punkcie pracy w ruchu.
Obecnie Gaga jest jedną z najbardziej wpływowych metod pracy w Izraelu. Tancerze korzystają z Gaga, by rozwijać swoje ciało na wielu płaszczyznach i wykorzystywać jego możliwości natomiast wszyscy ludzie, którzy po prostu potrzebują wysiłku fizycznego, chętnie uczestniczą zajęciach Gaga people, które w Tel Avivie i w wielu innych miejscach na świecie odbywają się codziennie.
Gaga jest codziennym treningiem dla tancerzy zespołu Batsheva Dance Company w Tel Avivie, Izraelu.
Gaga jest punktem wyjściowym dla Ohada w tworzeniu materiału choreograficznego. Jest to metoda, która ciągle się rozwija dzięki pracy Ohada i wszystkich nauczycieli gaga na świecie.


Więcej informacji na temat Gaga: http://gagapeople.com/english/