GIMNASTYKA SŁOWIAŃSKA DLA KOBIET (dorośli i młodzież - grupa otwarta)

Gimnastyka słowiańska o poranku:

czwartek 10:00-11:00; ARToffNIA, ul. Sybiraków 2, sala: RUCH

prowadzenie: Marta Bulik

Gimnastyka słowiańska wieczorem:

czwartek 17:00-18:00 ARToffNIA, ul. Sybiraków 2, sala: RUCH

prowadzenie: Marta Bulik

NOWE GRUPA - START: 8 lutego pod warunkiem uzbierania się wystarczającej ilości osób

ZAPISY: https://www.artoffnia.pl/zapisy-online-grupowe-zajecia-2023-23


O gimnastyce słowiańskiej

Gimnastyka słowiańska, to forma aktywności fizycznej łącząca w sobie elementy kultury i tradycji słowiańskiej z różnorodnymi technikami gimnastycznymi. Pozwala nie tylko rozwijać siłę, gibkość i wytrzymałość ciała, ale także skupia się na harmonii między nim a umysłem i duchowością, przede wszystkim zaś przynosi wiele korzyści zdrowotnych

Gimnastyka słowiańska intensywnie pracuje na mięśniach głębokich, także z mięśniami dna miednicy. Dodatkowo charakterystyczne ruchy wykonywane podczas ćwiczeń, stymulują nadnercza, grasicę, tarczycę i szyszynkę, co wspomaga żeńską gospodarkę hormonalną. Ćwiczenia wykonywane są w spokojnym tempie, jednak są dość intensywne, szczególnie na początku praktyki, stanowią spore wyzwanie dla ciała. Przez sam fakt pracy na mięśniach głębokich, poruszają w ciele obszary, które rzadko są wprawiane w ruch. Gimnastyka również ma mocne właściwości rozciągające, szczególnie w obszarze bioder i klatki piersiowej, co pozwala uwolnić nagromadzone napięcia w ciele. Praca z mięśniami dna miednicy jest ważna dla kobiet w każdym wieku i stanowi bardzo istotną profilaktykę przed problemami z nietrzymaniem moczu lub obniżeniem narządów rodnych. Gimnastyka ma działanie wspomagające także w okresie ciąży i ułatwia poród oraz rekonwalescencję po nim. Dodatkowo ćwiczenia dają duży zastrzyk energii.

Przyjmuje się, że historia gimnastyki słowiańskiej sięga nawet 4 tysięcy lat, jednak z powodu braku źródeł pisanych, jej powszechność bardzo się skurczyła, dopiero w latach dziewięćdziesiątych zostały przeprowadzone badania, dzięki którym udało się ją odtworzyć. Do Polski ponownie zawitała ponownie dopiero w 2013 roku

Prace nad gimnastyką odbyły się na Białorusi, stąd nazwa nurtu "tradycja białoruska". Później gimnastyka podzieliła się na kilka odłamów, jednak ja jestem wierna pierwotnemu przekazowi i w tej tradycji prowadzę zajęcia.

Wbrew nazwie, gimnastyka pierwotnie była obecna nie tylko na Białorusi, ale również na terenach Polski, Ukrainy i zachodniej Rosji.

Marta Bulik

Marta Bulik, miłośniczka natury i sztuki, architekt krajobrazu, członek zarządu regionalnego Stowarzyszenia Polskich Architektów Krajobrazu, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenia Absolwentów. Należy do grupy twórczej Artystyczna Rezerwa Twórcza przy Uniwersytecie Warmińsko- Mazurskim. Jej największą pasją są rośliny, malarstwo, biżuteria artystyczna, gimnastyka słowiańska i joga kundalini.

Od zawsze kocha przyrodę, malarstwo, kamienie i minerały oraz ruch. Maluje odkąd sięga pamięcią, uczestniczyła w ponad 50 wystawach indywidualnych i zbiorowych, jest współautorką 4 książek, z których 3 ilustrowała, a od kilku lat tworzy autorską biżuterię z kamieni naturalnych (i nie tylko). Gimnastyka słowiańska to jej najświeższe zamiłowanie, ale była to prawdziwa miłość od pierwszego „zaćwiczenia”. Kurs nauczycielski ukończyła pod kierunkiem Katarzyny Uramek. Doświadczywszy nie tylko fizycznych korzyści z tej praktyki,  ale też wielkiej przyjemności płynącej z wykonywania ćwiczeń, zapragnęła przekazywać ją dalej, aby inne kobiety również miały możliwość skorzystania z jej cudownych właściwości zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychicznym.