Pracownia Tańca Pryzmat jest grupą twórczą Fundacji Tańca i Sztuki ARToffNIA z Olsztyna, której opiekunem artystycznym jest Katarzyna Grabińska.

Zespół tworzą ludzie, których językiem przekazu jest teatr tańca. Zespół poszukuje inicjatyw „pachnących" świeżością, eksperymentuje i stawia na fuzje różnych form, wypracowując własny wyraz sceniczny.

W ramach działalności edukacyjnej zespołu, zapraszamy młodych tancerzy na OBÓZ TANECZNY PRACOWNI TAŃCA PRYZMAT dla grup Pryzmatu oraz tancerzy SPOZA ZESPOŁU w JANTARZE 21-29 sierpnia 2022.

Zajęcia poprowadzą zaproszeni GOŚCIE SPECJALNI oraz instruktorzy PRYZMATU i ARToffNI.

Celem projektu jest wszechstronny rozwój tancerzy poprzez warsztaty między innymi z klasyki, modern jazzu, form tańca nowoczesnego, tańca współczesnego, stretchingu, treningu funkcjonalnego, inny form tańca i ruchu, pracę nad repertuarem. Warsztaty będą prowadzone na różnych poziomach zaawansowania, w grupach dostosowanych do wieku uczestników.
Tancerze będą również pod stałą opieką fizjoterapeuty oraz pielęgniarki.

FLASH MOB MIERKI 2021

RELACJA FILMOWA MIERKI 2019

RELACJA FILMOWA 2018

GALERIA ZDJĘĆ MIERKI 2021


MIEJSCE POBYTU

OŚRODEK REHABILITACYJNO-WCZASOWY BURSZTYN
ul. Gdańska 4, 82-103 Jantar

https://orwbursztyn.pl/

 

 OPIS MIEJSCA

Zakwaterowanie w komfortowych drewnianych domkach 9-osobowych (dwie sypialnie oraz pokój dzienny, pełen węzeł sanitarny i TV) oraz w pawilonie w pokojach 2-3-osobowych. Wszystkie domki posiadają czujki dymowe. Obiekt jest ogrodzony i znajduje się przy pięknym lesie, przez który prowadzi zielona ścieżka do morza (ok. 900 metrów).

Na terenie ośrodka znajduje się:

  • stołówka,

  • duża sala taneczna ze sprzętem dyskotekowym,

  • bilard,

  • stół do tenisa,

  • miejsce na grill,

  • altanka do spotkań i rozmów,

  • namiot z miejscami siedzącymi do zajęć dydaktycznych,

  • boisko do siatkówki i koszykówki,

  • boisko wielofunkcyjne z bezpiecznego podłoża,

  • basen otwarty podgrzewany,

  • Wi-Fi.

W ramach pobytu ośrodek zapewnia:

  • wyżywienie: 4 razy dziennie w stołówce ośrodka – śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja

  • korzystanie z zaplecza sportowo-rekreacyjnego (sale do zajęć, boiska, świetlica),

  • basen otwarty podgrzewany,

  • altanki do spotkań i wieczorków,

  • wspólne pieczenie kiełbasek,

  • plażowanie i kąpiele w morzu pod opieką ratowników w okresie letnim,

  • dyskoteki w ośrodku.

Dodatkowo ośrodek posiada nowo wybudowaną dwupoziomową świetlicę, która posiada salę 250 m2 do zajęć rekreacyjno-sportowych (taniec, gimnastyka, sztuki walki).


WARUNKI UCZESTNICTWA
 

1. Prosimy o wypełnienie i wysłanie elektronicznie formularza "ZAPISY" (poniżej) do 20 maja 2022r.

2. Na podstawie formularza przygotujemy dla Państwa umowę. Skontaktujemy się z Państwem jak tylko umowa będzie gotowa do podpisania. 

Liczba miejsc na obóz jest ograniczona. Gwarancją miejsca jest podpisanie umowy, na podstawie przesłanego formularza "ZAPISY" oraz dokonanie płatności zadatku do 20 maja 2022 wg warunków umowy.

3. Bardzo prosimy o pobranie karty kwalifikacyjnej uczestnika oraz dostarczenie karty do biura ARToffNI najpóźniej do 10 czerwca 2022.


 ORGANIZATOR OBOZU

Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA, al. Sybiraków 2, 10-257 OLSZTYN, NIP 7393869128,  REGON 281616648, KRS 0000518782, tel. 604-110-894, email: biuro@artoffnia.pl

KIEROWNIK i KOORDYNATOR OBOZU

Monika Sobota, tel. 604-110-894, email: biuro@artoffnia.pl


KADRA

MILENA JURCZYK - Absolwentka Szkoły Baletowej w Gdańsku i Akademii Muzycznej w Warszawie. Od wielu lat jest cenionym pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku. Jest również w gronie sędziów w turniejach tańców narodowych w formie towarzyskiej, współpracując z wieloma znaczącymi ośrodkami na terenie kraju jako pedagog w zakresie różnych technik tanecznych. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała, kształcąc się m. in. w Argentynie (Stypendium CIOFF), czy odbywając staże w szkołach tańca w Hiszpanii. Pani Milena została odznaczona za specjalny wkład w rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce przez Prezydenta Rzeczypospolitej oraz Ministra Kultury.

  • Pedagog Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku,

  • Wykładowca techniki tańca na kursach instruktorskich na terenie całego kraju,

  • Sędzia konsultant polskiej sekcji CIOFF,

  • Choreograf Zespołu PiT Uniwersytetu Gdańskiego Jantar,

  • Właściciel Studia Tańca TTQ.

 

MAREK ZAJĄCZKOWSKI - choreograf i baletmistrz, stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa narodowego Polski, Stypendysta Ministra Kultury Kanady. Został odznaczony "Zasłużony dla kultury Polskiej''. Uczęszczał do Państwowej Szkoły Baletowej im. R. Turczynowicza w Warszawie z którą współpracuje jako pedagog do dziś. Już jako dziecko występował w przedstawieniach baletowych i operowych w Teatrze Wielkim w Warszawie. Po ukończeniu szkoły pracował w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego jako solista baletu. Od 1982 roku dołączył do baletu Teatru Wielkiego gdzie występował w licznych partiach solowych. W 1985 roku wyjechał do Kanady gdzie współpracował z 3 zespołami. Odbył liczne tournée m.in. po Kanadzie, Japonii, Brazylii, USA, Australii i Europie. W latach 1989-1994 pracował w zespole Johna Neumeiera - The Hamburg Ballet. Wraz z nim wystąpił na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu, tańczył na scenie Opery Paryskiej, Teatru Bolszoj w Moskwie, Teatru Maryjskiego w Sankt Petersburgu i mediolańskiej La Scali. Następnie rozpoczął pracę baletmistrzowską w Amsterdamie i gościnnie w Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu. W latach 1997-1999 był zastępcą kierownika baletu Opery Krakowskiej, choreografem i baletmistrzem. Naspnie pełnił funkcję Kierownika Baletu w Szczecińskiej Operze na Zamku. Zrealizował mnóstwo choreografii do wielu spektakli, musicali i oper baletowych. W 2005 roku objął stanowski kierownika baletu Opery Novaa w Bydgoszczy. Obecnie prowadzi zajęcia z baletu w wielu szkołach tanecznych w Polsce przekazując swoje ogromne doświadczenie i wiedzę. Zajęcia z Panem Markiem są bardzo wymagające a zarazem pełne pozytywnej energii z nutką humor.

IZABELA ZAWADZKA - tancerka, pedagog, choreograf, menedżer kultury, certyfikowany terapeuta ruchowy- trener medyczny, międzynarodowy trener BlackRoll®. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Feliksa Parnella w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie o specjalności Pedagogika baletowa oraz Podyplomowych Studiów Menadżerskich dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury przy Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła jedyny w Europie certyfikowany kurs trenera medycznego BlackRoll Therapy oraz międzynarodowego trenera BlackRoll®. Wieloletnia solistka i pedagog tańca w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego oraz w Kieleckim Teatrze Tańca. Współpracuję z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, wcześniej z Theater en der Vien w Wiedniu oraz Mazowieckim Teatrem Muzycznym w Warszawie. Wykładowca tańca na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina w Warszawie oraz w Niepublicznej Szkole Sztuki Tańca w Białymstoku. Współtwórca niezależnego kolektywu tanecznego UNITED LIMBS, z którym organizuje warsztaty, konferencje, jamy taneczno-muzyczne. Od 2021 roku koordynator Festiwalu Kalejdoskop - jednego z najstarszych festiwali tańca współczesnego w Polsce. Autorka spektakli dla Kieleckiego Teatru Tańca, Atelier Kieleckiego Teatru Tańca. Laureatka Ogólnopolskich Konkursów Choreograficznych. Swoje prace miała okazję zaprezentować m.in. w ramach XX Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca w Lublinie, Scenie Tańca Studio w Warszawie, Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca Scena Otwarta w Tarnowie, XVII i XVIII Festiwalu Tańca w Kielcach. Kształciła się w Suzanne dellal Centre w Tel Awiwie uczestnicząc w regularnych lekcjach Gaga oraz warsztatach Hasadna the Dance Workshops poznając repertuar tamtejszych kompanii (Yasmeen Godder, Sharon Eyal & Gai Behar, Yossi Berg & Oded Graf, Shahar Binyamini). W Polsce współpracowała, m.in. z Robertem Bondarą, Guilherme Botelho, Karoliną Garbacik, Elżbietą i Grzegorzem Pańtak, Jackiem Przybyłowiczem, Zofią Rudnicką, Mariuszem Trelińskim, Wojciechem Mochniejem, Andrzejem Strzeleckim, Tomaszem Wygodą, Witoldem Zapałą oraz Michałem Znanieckim.

TATIANA ASMOLKOVA
Przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 5 lat. Pochodzi z Rosji. W wieku 10 lat los sprawił, że trafiła do prężnie działającego zespołu tańca, korzystającego ze wszystkich istniejących na ten czas technik i współpracującego z wybitnymi rosyjskimi choreografami. Pozostała w zespole 15 lat. Juz tam rozpoczęła praktykę instruktora, studiując równocześnie w College Kultury i Sztuki na wydziałach pedagogiki tańca i reżyserii (dyplom pedagoga tańca). Przez 5 lat kierowała założonym przez siebie Teatrem Mody i Tańca.  Współpracowała jako tancerka również z grupą tańca estradowego „Wenecja"(Rosja) i CirkusKroneBalet (Niemcy).

W międzyczasie ukończyła Sankt-Petersburską Państwowa Akademie Kultury (dyplom choreografa) i Katedrę Teorii i Historii Sztuki Akademii Baletu Rosyjskiego im. A. J. Waganowoj (dyplom krytyka i historyka sztuki w zakresie choreografii). Obecnie jest doktorantką Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. 

Od 18 lat jest choreografem w teatrze im. S. Jaracza w Olsztynie i wykładowcą dyscyplin choreograficznych w Policealnym Studium aktorskim im. A. Sewruka. Robiła choreografie do spektakli w Bydgoszczy, Krakowie, Kielcach, Słupsku. Prowadzi od lat zajęcia dla uczestników Studium Teatralnego przy Towarzystwie Kultury Teatralnej i Teatrze Jaracza i liczne warsztaty. Specjalizuje sie w rożnych technikach (taniec klasyczny, jazzowy, historyczny, narodowy).
Posiada uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej Reebok University.

Od 2011 r. współpracuje z Pracownią Tańca PRYZMAT w zakresie warsztatu tańca klasycznego, broadway jazzu, realizując również wspólne projekty min. cykliczne spotkania sztuki tanecznej - OWARTA SCENA TAŃCA oraz projektu LATO w TEATRZE - TANIEC.

ANNA JANCZAREK - z wykształcenia pedagog, animator kultury. Swoją przygodę z ruchem rozpoczęła w wieku 6 lat w Szkole Mistrzostwa Sportowego na zajęciach gimnastyki. Przez 12 lat związana była z olsztyńskim Zespołem Pieśni i Tańca Radość, najpierw jako tancerka, później jako instruktor i choreograf. Uczestniczyła w wielu projektach tanecznych opartych na tańcu klasycznym, tańcach narodowych, a także folklorze warmińskim. W tym czasie nabyła wiele umiejętności związanych z pracą w zespole tanecznym. Brała udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą (Francja, Belgia, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy). W trakcie studiów na UWM była zaangażowana w działa teatru studenckiego. W międzyczasie nabyła uprawnienia wychowawcy i kilkakrotnie opiekowała się grupami dziecięcymi na koloniach. W trakcie 5-letniego pobytu w Irlandii zainteresowała się tańcem irlandzkim – Set Dancing, co zaowocowało licznymi występami scenicznymi. Ukończyła również 2-stoponiowy kurs Salsy.

Od 2015 roku rozpoczęła współpracę z Pracownią Tańca Współczesnego Pryzmat najpierw jako tancerka Grupy Pryzmat 30+ (Dinozaury), z którymi zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie zespołów Tanecznych Karnawał Dance Fest w Białymstoku, następnie jako instruktor tańca grup reprezentacyjnych. Instruktor pilates MAT 1,2,3 w szkole Greta’s Pilates.

Uczestniczyła w wielu warsztatach m.in. z Anną Piotrowską, Anną Krysiak, Natalią Iwaniec, Małgorzatą Mielech, Elżbietą i Grzegorzem Pańtak, Małgorzatą Ziółkowską, Gregiem Puchalskim, Andrzejem Morawiec, Natalią Oniśk, Łukaszem Wójcik, Gosią Mielech, Iwoną Olszowską, Maciejem Kuźmińskim.

Obecnie jako tancerka Olsztyńskiego Teatru Tańca występowała w spektaklach choreografa i reżyserki Katarzyny Grabińskiej („ The Selfies”, „Gra o taniec”, „Pan Kejk”, „Nie-uprzejmość w operze”, „Over Grand”), Antonelli Boccadamo („Nienasycenie”), Anny Rubiroli („Poruszony Las”). Gosi Mielech („MOA”). Współpracowała z reżyserami Agnieszką Kołodyńską-Iglesias oraz Tomaszem Czaplarskim. Współtwórca czterech odcinków „OTT/m2. Za OTT/m2 odc. 1- otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie The BestOff // On-line za Najlepszy Projekt Teatru Niezależnego On-line. Wraz z Aleksandrą Salej współchoreograf i współreżyser spektaklu „ Mapa Twarzy” powstałego w samach projektu „ Seniorzy w teatrze tańca”.

Taniec jest dla niej pasją, ale również regularną pracą, przy czym ważna jest samodyscyplina. 

PAULINA SPIEL - absolwentka Oligofrenopedagogiki (pedagogiki specjalnej zajmujący się nauczaniem i wychowaniem jednostek upośledzonych umysłowo) oraz Diagnostyki pedagogicznej z edukacją międzykulturową na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie. Przygodę z tańcem rozpoczęła w wieku 8 lat w zespole folklorystycznym ZPiT „Warmia". Od 2007 roku należy do grupy Pryzmat. Tam rozwija się pod okiem instruktora i choreografa Katarzyny Grabińskiej. Doświadczenie w tańcu nabiera w Pracowni Tańca Współczesnego PRYZMAT oraz podczas udziału w licznych warsztatach. W 2012 roku brała udział w DARC 37 Stage International Chateauroux we Francji. W 2014 roku wraz z zespołem miała okazję przebywać na rezydencji artystycznej w Barcelonie, w 2017 w Izraelu, w 2016 współpracowała z Anną Piotrowską na Sycylii, w2017 brała udział w festiwalu DELTEBRE DANCE FESTIVAL w Hiszpanii orazALTOFEST w Neapolu. Podczas XII Konfrontacji Tanecznych w Bydgoszczy w 2012 r. otrzymała indywidualną nagrodę za dojrzałość sceniczną, za spektakl "open/close". Otrzymała nagrodę specjalną za choreografię OUT zespołu PRYZMAT MINI podczas Konfrontacji Tanecznych w Bydgoszczy. Bierze udział w licznych spektaklach realizowanych m.in. wFilharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Olsztyńskim Planetarium jak również Teatrze im. Stefana Jaracza. Instruktor i koordynator projektu LATO przez PRYZMAT SZTUK RÓŻNYCH.

Obecnie tancerka Olsztyńskiego Teatru Tańca.

ANNA MARIA KOSIK - aktorka, absolwentka Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Szerszej publiczności znana z ról w "M jak miłość", "Na Wspolnej", "Bodo" oraz Damy z łasiczką. Niedługo będzie można oglądać ją w nowym serialu "Zawsze warto" oraz "Mowie ptaków" X. Żuławskiego

W trakcie zajęć łączy elementy ruchu, teatru, kształtowania wyobraźni i zespołowości. W formę zabawy zamyka ćwiczenia dykcyjne, emisyjne i improwizacje. Przygodę z aktorstwem rozpoczęła w wieku 8 lat i od tamtej pory z uporem kroczy tą ścieżką. Techniki tańca poznawała pod czujnym okiem Tatiany Asmołkowej.

PATRYCJA GRZYWIŃSKA - aktorka, absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie (2021). Od najmłodszych lat związana z tańcem. Podczas edukacji w Akademii Teatralnej (na trzecim roku) wyjechała do dwóch uczelni na wymianę Erasmus, studiując tam na wydziałach tańca. Były to Folkwang University of the Arts (Folkwang Universität der Künste) w Essen i Academy of Performing Arts (Vysoká škola múzických umení) w Bratysławie.

 Stworzyła choreografię do spektakli „Hymny” reż. Anna Smolar (Teatr Collegium Nobilium, Akademia Teatralna - premiera 06.03.2020) i  „Bliżej chmur. Zaraz spadam” reż. Ewa Konstancja Bułhak (Teatr Collegium Nobilium, Akademia Teatralna - premiera 22.01.2022).

JULIA DRYGAS - z tańcem związana jest od najmłodszych lat. Wiele lat spędziła trenując taniec disco dance z sukcesami w turniejach i mistrzostwach Polski i Europy. Od 2016 roku związana z Pracownią Tańca Współczesnego PRYZMAT. Brała udział w licznych  konkursach teatrów tańca, gdzie z grupą reprezentacyjną Pryzmat Junior 1 odnosiła sukcesy zdobywając wysokie miejsca i wyróżnienia. Razem z zespołem tańczyła na scenie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej m.in. w spektaklu „Pan Kejk” i „Gra o Taniec” oraz musicalu „Pora Jeziora”. Występowała jako tancerka w Teatrze im. Stefana Jaracza w spektaklu „Sztukmistrz z miasta Lublina” oraz w przedstawieniu „Kamienna dłoń” – projekcie Szkoły Policealnej im. prof. Zbigniewa Religi w Olsztynie. Brała udział w wielu warsztatach m.in. z technik tańca współczesnego prowadzonych przez tancerzy i choreografów z całej Polski oraz zagranicy i języka ruchu GAGA z Gosią Mielech i Natalią Iwaniec. Jest choreografem i wykonawcą solowego projektu taneczno-filmowego, który został nagrodzony tytułem „Talent roku 2020”. Pracowała także jako instruktor najmłodszych grup Pryzmatu. Obecnie studentka kierunku Choreografia i techniki tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, gdzie występuje na scenie w etiudach tanecznych i spektaklach dyplomowych. Prywatnie skromna, wrażliwa, pełna zapału do tańca i optymizmu, gotowa dzielić się wiedzą i doświadczeniem tanecznym z młodym pokoleniem debiutujących tancerzy.

 ALICJA WILCZEWSKA - Jako dziecko zaczynała od disco dance, osiągając wiele sukcesów na turniejach w całej Polsce. Od 2016 roku jest związana z Pracownią Tańca PRYZMAT, gdzie wraz z grupą reprezentacyjną Junior 1 uczestniczyła w wielu konkursach tańca współczesnego i teatrów tańca, np. konkursie Kieleckiego Teatru Tańca, festiwalu Kontrakcja, czy Małej Platformie Tańca, brała udział w warsztatach z tańca współczesnego i ruchu GAGA, występowała na scenach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, czy Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie m.in. w spektaklach „Gra o taniec”, „Pan Kejk”, „Sztukmistrz z miasta Lublina”. Była także instruktorką najmłodszych grup Pryzmatu. Od 2020 roku jest studentką pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na Uniwersytecie Gdańskim.

MONIKA SOBOTA - z wykształcenia socjolog i pedagog. Swoją przygodę z tańcem zaczęła w Dziecięcym Zespole Tańca Ludowego Rutka w MDK w Olsztynie. Następnie przez osiem lat związana była z olsztyńskim Zespołem Pieśni i Tańca „Radość” z którym występowała na licznych festiwalach w Polsce i za granicą. W końcu trafiła do grupy tańca współczesnego „Paradox” pod skrzydła Moniki Dąbrowskiej i Jolanty Grabowskiej. To właśnie tam zaraziła się miłością do tańca współczesnego. Obecnie tancerka Grupy Pryzmat 30+ (Dinozaury) z którymi dwukrotnie zdobyła I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Tanecznych Karnawał Dance Fest w Białymstoku.

Przez ponad 10 lat była pedagogiem i wykładowcą w Katedrze Socjologii Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie. Prowadziła liczne szkolenia i warsztaty dla biznesu i instytucji samorządowych z zakresu komunikacji interpersonalnej, negocjacji, autoprezentacji, technik sprzedaży i obsługi klienta oraz budowania wizerunku.

Z Fundacją Tańca i Sztuki ARToffNIA związana od samego początku. Inspicjentka, copywriterka, „dobra dusza” Zespołu. Obecnie nasz manager ds. rozwoju – człowiek od zawracania chmur i sprawiania, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe.

ADRIANNA METRYKA - tańcem zainteresowała się wcześnie- od przedszkola uczęszczała na zajęcia taneczne. Pierwsze bardziej świadome kroki stawiała w zespołach Flesz i Natural Dance w Lidzbarku Warmińskim. Od małego uczęszczała również na zajęcia teatralne, co dobrze współgrało z zamiłowaniem do tańca. Od 2014 roku jest tancerką Pracowni Tańca Pryzmat gdzie może się rozwijać w kierunkach które najbardziej ją interesują- taniec współczesny, jazz, teatr tańca. Będąc w zespole brała udział w takich przedsięwzięciach jak „Pięć żywiołów”, „Gra o taniec” i „Pan Kejk”. Była uczestnikiem wielu projektów i warsztatów organizowanych przez zespół. Razem z grupą brała udział i zdobywała nagrody w festiwalach i konkursach takich jak Konkurs Teatrów Tańca w Kielcach, Karnawał Dance Fest w Białymstoku czy Noc Teatrów Tańca w Koszęcinie.

Dzięki styczności z pracą animatora czasu wolnego dla dzieci i odbytych dzięki niej kursach wie jakie mieć do nich podejście i jak dobrze z nimi współpracować.

Interesuje się fotografią i inspiracje sztukami wizualnymi, formą i koncepcjami z niej płynące stara się przekładać na ruch.